Hikayemiz

DENİZATLARININ KAHVE KOKULU HİKÂYESİ

Denizatları, tarih boyunca tüm insanların dikkatini çekmeyi başarmış küçük deniz canlılarıdır. Üst kısmının ata, alt kısmının balığa benzetilmesi ise tarihin çok gerilerine dayanmaktadır.

İlk defa mitolojide karşımıza çıkan ve insanlara değişik gelen bu duruma Homeros, İlyada adlı eserinde Poseidon’u denizlerin üzerinde at gibi koşan bir Tanrı olarak betimlemiştir ve denizatının kutsallığına edebi bir selam göndermiştir. Ayrıca Antik Yunanlar edebiyatın dışında; denizatlarını resimlere, heykellere ve bilhassa mozaiklere tema olarak seçmişlerdir.

İlginçtir ki Avrupalılar denizatıyla tanışmalarından yıllar sonra beynin gizemlerini keşfe daldıklarında, beynin hafıza merkezine Yunanca denizatı anlamına gelen ‘’Hypocampus’’ adını vermişlerdir. Beynin bu bölgesi, yatay bir denizatına benzemektedir. Ezberleneni hatırlamanın, eskiye dair bilgileri toplamanın, yön bulmanın merkezidir. Kısaca her insan hafızasını denizatında saklar, onunla yön bulur ve onunla geçmişini yâd eder. İnsanın zihnindeki denizatı kah uyur kah uyanır; kah Homeros’un İlyada’sını ezbere hatırlar, kah dün yediği yemeği hatırlamakta zorlanır.

Bu sağı solu belli olmayan hatıra yatağını uyandıran, dinç tutan organik bir etken vardır. O hemen herkesin yakından tanıdığı etkenin adı kahvenin içinde bulunan ‘’kafein’’dir. Kafein dikkati toplar, hafızayı güçlendirir ve ezberlemeyi kolaylaştırır. Bundandır ki kahve her okulun, her dersin, her işin yanında içilir; unutulmak istenmeyen her sohbetin yoldaşıdır. Kahve, içimizde yaşattığımız denizatını, uyanık tutmanın yegâne yoludur. Kahve; hatıradır, hatırlanandır, hatırlanmak istenendir.

Biz de logomuzla içlerimizdeki denizatına selam ettik. Onu uyanık tutan, geçmişini her ayrıntısı ile hatırlayan, ahde vefanın ne olduğunu bilen bir logomuz olsun istedik. Denizatlarımızın yüzünün birini geleceğe, diğerini geçmişe çevirdik, nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi unutmamak için. Aralarına naif bir kum saati sakladık, iyi bir kahveye gösterilmesi gereken sabrı her daim hatırlamak için. En önemlisi de denizatlarının arasına kalpler yerleştirdik, iki gönlün arasındaki en kısa yolun bir kahve içmekten geçtiğini bildiğimiz için.

Bir de denizatlarımızın yanına Latince kahve anlamına gelen ‘’capulus’’ kelimesinin türkçe telaffuzundan aldığımız ismimizi ekledik, Kapulus Coffee Bags’i yarattık.

Everything is better with coffee / Kahveyle her şey daha iyidir.