Blog

sallama-filtrekahve

Kahvenin Faydaları

Kahvaltının, yani ‘’kahve-altının’’ mutlulukla bir alakası olmalı demiş Cemal Süreyya ve ardından tüm kahve severler eklemiş ‘’Sadece kahve-altının değil kahvenin de mutlulukla bir ilgisi var!’’.
Evet, kahvenin gerçekten de mutlulukla ilgisi var. Kahve, mutluluk hormonu olarak bilinen ‘’Serotonin’’ üzerinde oldukça etkili bir içecektir. İçilen bir fincan kahve, insanı depresif ve mutsuz ruh halinden kurtarabilir. Hatta insan yine serotonin üzerinde oldukça etkili bir yiyecek olan çikolatayı kahvesinin yanına ekleyerek pembe bulutların üzerinde gezmeye çıkabilir.
Kahvenin mutlu edici bir içecek olmasının yanında iyi bir uyarıcı olduğunu da unutmamak lazım. Kahve, dikkati arttırıyor, hafızayı güçlendiriyor ve insan beynini dinç tutuyor. Bir bardak kahve; insanın sesleri, renkleri ve kokuları daha iyi hatırlamasını sağlıyor. Hatta kimi bilim insanlarınca kahve, daha doğru kararlar verilmesinde bile etkili. Siz siz olun dersin, işin ve önemli kararların yanından kahvenizi ayırmayın.
Kahve, ayrıca adrenalini de arttırıyor ve yorgunluğu azaltıyor. Kahve bizi küçük bir heyecan yaşamış gibi hissettirirken, kafein zihnimizi uyararak yorgunluğumuzu azaltıyor. Kas ağrılarını azaltan kahve, sinir sistemini de güçlendirerek ”Multiple Skleroz’’ gibi sinir hastalıklarına iyi geliyor. Bazı araştırmalara göre kahve tüketimi, şekersiz tüketmek kaydıyla diyabet üzerinde dahi olumlu etkilerde bulunuyor.
Kahve, özellikle çiğ kahve, içerisindeki kafein aracılığı ile yağ yakımını hızlandırıyor, içeriğindeki antioksidanlarla ömrü uzatıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Sadece bir bardak kahve ile yukarıdaki saydığımız faydalara ulaşabilirsiniz, kahvenizi şekersiz ve kremasız tüketmeyi unutmayın, kahvesiz kalmayın. 🙂